Прикмети на Трійцю: що можна і чого не можна робити

Багато церковні свята у свідомості простого народу нерозривно пов’язані з цілою низкою прикмет, забобонів і заборон. Багато з них мають логічне обґрунтування, деякі продиктовані Церквою, а інші є лише традицією, теряющейся у темряві численних століть.

У цій статті ми поговоримо про традиції, обряди і звичаї, які пов’язані з християнським святом Трійці П’ятидесятниці.

Свято Трійці: що означає свято?

День Святої Трійці-П’ятидесятниці відзначається православними християнами в неділю на 50-й день після Світлого Свята Великодня.

Цей день святкується на честь зішестя Святого духа через 7 тижнів після воскресіння Христа на Святу Діву Марію і 12 апостолів. Сталося це, коли сподвижники Христа проводили час за молитвою в Сионийской світлиці Єрусалиму.

Апостоли отримали 9 дарів, в їх числі вміння розмовляти на різних мовах світу, пророкувати і зцілювати. Після цього вони відправилися проповідувати християнство по всьому світу.

Свято є символом Триєдності християнського Бога: Отець, Син і Дух.

Також цей день вшановується як день заснування Християнської церкви. Як церковний свято було засновано Вселенським собором у часи пізньої Римської імперії. Це трапилося в Константинополі в 381 р.

Трійця: звичаї і традиції дня

На Трійцю здавна існує традиція прикрашати будинок березовими гілками і луговими квітами і травами. Зазвичай їх вішають над дверними прорізами зовні будинку, а також над вікнами.

У день перед Святом, у Поминальну суботу, в народі прийнято ходити на кладовища і в церкві, замовляти поминальні служби про покійних родичів.

На саме Свято парафіяни ходять до церкви, стоять службу, після чого повертаються додому і святкують день разом з родичами та близькими. Головна прикраса святкового столу – це випечений напередодні коровай. Також обов’язково ставити на стіл курячі яйця, млинці та інші продукти круглої форми.

НА ЗАМІТКУ. У деяких сусідніх селах дотепер не прийнято ходити в гості до тих, у кого «престол». Тобто на Трійцю одне село приймала гостей з одною, а на інше торжество, навпаки.

На П’ятидесятницю раніше заготовляли цілющі трави і рослини. Насправді, цієї традиції є логічне пояснення. До цього моменту зацвітають перші корисні лугові рослини, які можна сушити і готувати з них відвари.

У цей день прийнято здійснювати гарні вчинки, роздавати милостиню, жертвувати гроші на будівництво храму.

ЦІКАВО. Вважалося, що вийшовши з церкви, потрібно обов’язково роздати всю дрібницю, щоб захистити себе від болячок.

Також на П’ятидесятницю прийнято сватати наречену. А ось грати весілля в ці дні не потрібно. Вважалося, що такий шлюб буде нещасливим.

Зараз традиція сватання в основному канула в лету, тому на Трійцю свати зазвичай їздять один до одного в гості або всі разом відвідують будинок молодої сім’ї.

Що потрібно робити на Трійцю?

На Трійцю потрібно відвідувати церкву, читати молитви і радіти. Адже в цей день християнам було явлене чудо Святого Духа. Першими його побачили апостоли, після чого розповіли про це світу.

В цей день накривають багатий стіл, збираються за ним всією сім’єю, говорять про Бога і душі, згадують померлих. При цьому це не сумні поминки, а якісь веселі випадки з життя. Адже Трійця – це світле свято. Вважається, що сумувати в цей день, а, навпаки, треба радіти.

Також на Трійцю прийнято допомагати іншим. Особливо тим людям, які потребують нашої підтримки, сироти, люди похилого віку, бездомні, жебраки.

Також на Трійцю можна прикрасити свій будинок зеленню, зібрати лугові трави для цілющих відварів, заготовити березові прутики для віників і т. д.

Що не можна робити на Трійцю?

Насамперед, це Свято не можна лихословити, гніватися, допускати погані думки.

ВАЖЛИВО! Також потрібно утримуватися від язичницьких обрядів, які дожили до нашого дня. Якщо ви сумніваєтеся в чомусь, то зверніться до свого духівника або в церкву, почитайте православну літературу по темі Свята.

Також у цей день заборонено важка фізична праця, прибирання приміщень і навіть приготування їжі! Раніше хліб пекли напередодні Трійці.

Саме на Трійцю небажано відвідувати кладовище. Але тут є один нюанс. У сучасному світі буває важко викроїти час для відвідин могил близьких людей. Для багатьох неділя – єдиний день, коли можна сходити, прибрати могилки або провідати померлих родичів. У цьому випадку похід на кладовище гріхом не буде. Якщо ж ви спеціально хочете сходити саме на Трійцю, то робити це все-таки не потрібно.

Чи можна в цей день ходити і забиратися на кладовищі?

Православна церква говорить про те, що на кладовищі в неділю на Трійцю краще не ходити. Священнослужителі наголошують, що це радісне свято, тому мирянам краще відвідати церкву, а потім зібратися сім’єю вдома і згадати покійних в колі сім’ї. А для відвідування кладовища вибрати інший час.

Однак, як це часто буває, є традиція, згідно з якою на Батьківську суботу перед П’ятидесятницею всі відвідують могилки померлих прибирають їх і приводять в порядок.

Також помилково вважається, що П’ятидесятниця – це день, коли можна поминати самогубців. Це не так. Люди, які добровільно відмовилися від головного божого дару життя, не заслуговують тризни і поминання.

Чи можна митися в лазні на Трійцю і купатися в річці?

Священики прямо говорить мирянам, що митися в день Трійці можна, але з однією важливою умовою. Перед цим має бути відвідана церква і вознесена ранкова молитва. А ось забобон про те, що категорично не можна купатися в лазні, ванни і особливо річці, – це пережиток язичницького минулого.

Так вийшло, що світле свято Трійці П’ятидесятниці збігається з давнім язичницьким святом Клечальної дня. Йому передує Русальний тиждень.

Пращури вважали, що в цей день зла сила покидає свої притулку. Тому наші пращури у ці дні не ходили купатися на річку і не гуляли в лісі, так як боялися русалок і лісовиків. На жаль, це повір’я збереглося й донині.

Можна забиратися на Трійцю?

П’ятидесятниця входить в число головних, «великих» християнських свят. До нього ретельно готуються кілька тижнів. Будинок приводять в порядок. Прибирають квартиру. Стелять нові скатертини і покривала.

А ось безпосередньо на Трійцю прибирати не можна. В цьому згодні і офіційна православна церква, і народні прикмети. Але якщо церковники вважають, що важка фізична праця відволікає від молитви і думок про душу і Бога, то народні прикмети говорять про те, що прибирання може розгнівати душі померлих родичів.

У будь-якому випадку прибирання краще перенести на середину наступного тижня. Цікаво, що найбільш забобонні люди вважають, що прибирання в цей Свято принесе нещастя. Наприклад, хтось з домашніх потрапить в неприємну ситуацію або отримає травму. Але, природно, що це лише повір’я, яке нічим не підкріплено.

Чи можна працювати у цей день?

Вважається, що в цей день краще утриматися від важкої фізичної роботи по дому. Наприклад, будівництво, прибирання, ремонт, поїздка на ділянку або вихід на городні роботи.

Природно, виникає питання, а що робити тим, хто виходить працювати на зміну або просто змушений працювати в цей день? Що ж поганого в цьому нічого немає, адже людина виконує свій обов’язок, допомагає людям. Якщо ж він турбується про це, то протягом дня може читати молитви, бути лагідним і доброзичливим.

Заборона стосується саме позапланової роботи, роботи по дому та іншої мирської суєти.

Прикмети на Трійцю про погоду

Безліч прикмет в день П’ятидесятниці пов’язано з погодою. Ось лише деякі з них:

  • Сильний дощ – до грибного році.
  • Щоб отримати капустяний урожай, потрібно покласти на саджанці гілочки, принесені з церкви.
  • Якщо йде дощ, то не можна робити віники з берези.
  • Якщо на П’ятидесятницю випало багато роси, значить, рік буде вдалим і врожайним.
  • Побачити веселку – до здоров’я і достатку.

До РЕЧІ! Вважається добрим знаком потрапити в цей день під дощ. Атмосферні опади додадуть сил і енергії, очистять помисли.

Прикмети для незаміжніх дівчат на Трійцю

Поговоримо трохи про прикмети для незаміжніх дівчат.

Якщо у дівчини є хлопець, але стосунки ніяк не переходять у стадію законного шлюбу, то є така прикмета.

Вночі дівчина повинна відкрити віконце і прошепотіти в нього «Ім’я судженого, йди до ганку, мою палацу по моїх слідах. Нікому не віддам». Цю фразу треба сказати 9 разів.

Якщо покласти листя з берези під голову, то вночі може приснитися майбутній чоловік.

До речі, з цієї ж причини треба було найкращим чином зустрічати будь-якого гостя або випадкового подорожнього. Адже він може виявитися другою половинкою незаміжньої дівчини в цьому будинку.

Також для заміжжя в цей день на стіл слали чисту білосніжну скатертину, яка допомагала знайти хорошого нареченого.

Вище ми вже говорили, що на Трійцю споконвіку приїжджали свататися. Так ось в цей день на пропозицію руки і серця потрібно відповідати згодою. Вважається, що заручини буде схвалена небесами.

Обряди і змови на Трійцю

На свято Трійці склалися певні ритуали і звичаї.

Наприклад, для багатства прийнято сплести вінок і покласти його під подушку. Після чого святою водою за годинниковою стрілкою окроплюють кожен кут хати і кладуть туди по монеті. Далі треба лягти спати, а зранку заховати вінок від усіх.

Ще один цікавий обряд пов’язаний з посадкою дерева напередодні Свята. Звичайно, це теж більше язичницький обряд, але він корисний, тому Церква дивиться на нього крізь пальці.

НА ЗАМІТКУ. Важливим вважалося на Трійцю обов’язково одягати свої кращі одягу. Особливо це стосувалося незаміжніх дівчат.

Обряди для заміжжя на Трійцю

Так уже повелося, що на П’ятидесятницю дівиці проводять численні обряди на заміжжя. З православним святом вони, звичайно ж, ніяк не пов’язані. Це все – відгомони язичницького минулого нашої країни. Тим не менш, такі обряди досі проводять в деяких селах. Та й міські дівчата по можливості намагаються ними не гидувати.

Головний обряд для заміжжя пов’язаний з плетінням вінка і його відпуском в річку. В сплетений вінок вставляється свічка, і головний убір опускається на воду. Якщо його підхоплює плином і відносить в далечінь, то дівчина може розраховувати на заміжжя з осені. Якщо ж вінок так і погойдується біля берега, то думати про весілля поки рано. Якщо ж головний убір потоне, то на особистому фронті будуть проблеми.

Ще один обряд – сплести вінок з трави, взятої в церкві і заховати його під подушку. При цьому проговорювався спеціальний змова. Але це чисте язичництво, яке засуджується всім православним світом, адже у змові є слова «Не хрещуся і не молюся».

Для тих же цілей на П’ятидесятницю ворожили по ромашці.

Молитви на Трійцю

За тисячу з гаком років історії християнства на Русі і в Росії склалося безліч молитов, які прийнято читати на Трійцю.

Наприклад, «Трійця Свята, на допомогу нам дана, не буду я лінуватися, буду працювати. За це нехай злато до мене в хату ллється».

Але в основному в цей день читають спеціальні уклінні молитви. Всього їх 3. Послухати їх можна в будь-якому храмі на службі, присвяченій цього Свята.

Підносячи молитву, пам’ятайте, що не буває поганих молитов, якщо вони йдуть від чистого серця. Тому в цей день можна читати «Отче наш», і інші ваші улюблені молитви.

Висновок

Безліч прикмет і звичаїв цього дня досі пов’язане з язичницьким троїциним денем. Православна церква прямо говорить про те, як треба святкувати цей день. На жаль, у масовій народній свідомості щільно вкоренилися язичницькі традиції і обряди. Стерлася грань між християнськими та язичницькими обрядами сатурналиями.

Якщо ви хочете святкувати Трійцю правильно, то дотримуйтесь православним каноном, а не народним звичаям.

Сонник - тлумачення снів