Якого числа Трійця в 2021 році, що означає свято

Трійця вважається одним з 12 головних свят Християнської Православної Церкви. Це дуже важливий день в житті кожного воцерковленої людини, і відзначати свято потрібно правильно. У цій статті ми розповімо про значення Трійці, історію походження свята та деяких прикметах, які з ним пов’язані.

Якого числа святкують Трійця в 2021 році?

Трійця завжди святкується в неділю рівно через 7 тижнів після світлого свята Великодня.

ЦІКАВО. Трійця святкується на 50 день після Пасхи. Таке обчислення грунтується на тому, що відлік ведеться саме з Пасхи, а не з наступного дня за нею.

Так як Пасха у 2021 році була 2 травня, то Трійцю святкуватимуть 20 червня.

Таким чином, у цього Свята немає постійної дати, тобто це перехідний Свято, яке щороку змінює свою дату.

Що це за православне свято Трійця

В офіційних джерелах Російської Православної Церкви це свято іменується наступним чином: «День Святої Трійці. П’ятидесятниця». У це світле воскресіння відзначається те, що Святий Дух через 50 днів після Христового воскресіння з мертвих зійшов на Діву Марію та христових апостолів, показавши їм триєдину сутність Бога.

В цьому і є важливість дня для кожного християнина, адже це символ одного з головних церковних догматів – Триєдності Бога-Отця, Бога-Сина і Святого духа.

ЦІКАВО. Католики відзначають Трійцю і П’ятидесятницю в різні воскресіння. Спочатку західні християни святкують П’ятидесятницю, а через тиждень – Святу Трійцю. Це пов’язано з різницею у вченні Католицької і Православної Церков, які встановилися вже після розколу Єдиної Церкви в середні віки.

Звідки він з’явився, історія і версії походження свята

Історія появи цього дня в православному календарі відома кожному християнину, який ходить у Церкву і знайомий зі Святим Письмом.

Після смерті, воскресіння і вознесіння Ісуса Христа Діва Марія і апостоли перебували в Юдеї. Вони щодня підносили молитву.

На 50 день після Великодня, коли сподвижники христові і його мати були в Сионийской світлиці, що в Єрусалимі, на них зійшов Благодатний вогонь. Сталося це в три години пополудні. Диво супроводжувалося неймовірним шумом, вогнем і іншими природними явищами. Але це було не все. Святі апостоли отримали вміння говорити на всіх людських мовах, щоб вони могли нести Слово Боже різних народів у всіх куточках світу. Також вони отримали дар зцілювати недуги і бачити майбутнє. Всього дарів було 9.

Так описується перший в історії День Святої Трійці. П’ятидесятниці в Діяннях святих апостолів.

Отримавши право проповідувати, всі святі апостоли відправилися в різні кінці світу. Тому можна вважати цей день, п’ятдесятий після Пасхи, днем зародження Християнської Церкви.

Як церковне свято Трійця була закріплена на Вселенському соборі в Константинополі в 381 році від Різдва Христового. Так як ця подія відбулася до розколу Церкви на Православну і Католицьку, то свято вважається загальним для всіх християн.

Більш практичний сенс святкування цього дня – пояснити мирянам, в чому суть Триєдності Бога. Тобто через святкування прості люди повинні усвідомити всі іпостасі Божественного Отця, Сина і Духа.

ЦІКАВО. Проте існує ще одне пояснення походження цього свята. Вважається, що в день, коли юдеї святкують П’ятидесятниці на апостолів зійшла божа благодать: дух Отця, Сина і Святого Духа.

Як бачите, версії дуже схожі одна на іншу і як би доповнюють один одного.

Який свято було у слов’ян в цей день?

Цікаво, що з прийняттям християнства багато язичницькі праздненства не зникли з народного життя безслідно, а тісно переплелися з православними церковними днями. Не стала винятком і Трійця. Навіть назви схожі! Порівняйте день трійці у слов’ян в часи язичництва і Трійця після прийняття християнства.

Схожа навіть символіка і духовне наповнення цих двох подій. Триєдність Бога, Сина і Духа в православ’ї і Триглав Перуна, Сварога і Святовита в язичництві.

Тиждень перед троїциним денем у наших язичницьких предків називалася Семиком. У ці дні наші пращури заготовляли зелень і гілки дерев, як оберіг від злих духів, які в зелені святки були особливо активні.

Вважалося, що русалки і лісовики в ці дні (особливо в четвер) залишають свої притулку в заплавах і лісових хащах і виходять на світло. Тому пращури були впевнені, що на Трійцю не можна купатися і ходити в ліс, щоб не стати жертвою нечистої сили.

ЦІКАВО! Це повір’я зберігається вже більше 1000 років. Досі в селах в Середній смузі Росії кажуть, що на Трійцю не можна купатися і ходити в ліс.

При всьому цьому свято вважався хорошим, так як був символом Літа. В основному його відзначали дівчини. Вважалося, що в ці дні дівчата отримують зцілення від недуг і сили для продовження роду. Вони збиралися на узліссях, танцювали навколо берези, плели вінки і збирали гілки цього дерева, якими потім прикрашали будинки. Вважалося, що береза – жіноче дерево, провідник надприродної сили в людський світ.

ЦІКАВО! Досі збереглася традиція прикраси березовими гілками дверних прорізів і віконних рам у багатьох селах на території колишньої Київської Русі.

Також варто відзначити, що день трійці характерний практично для всіх слов’ян. Його святкують і росіяни, і словаки, і українці, і поляки.

Як відзначають свято?

Трійцю прийнято відзначати три дні поспіль з суботи по понеділок. У 2021 р. це дні з 18 по 20 червня.

Як і на інші Великі дні, на Трійцю прийнято ходити в церкву. Раніше, до революції на святкові служби миряни брали з собою гілки берези і букети лугових трав для освячення в церквах. Потім цими гілками прикрашали будинки. Вважалося, що освячені березові прутики зберігають будинок від лихого ока і злих людей.

В церквах служать всеношну службу і читають молитву Євангелія від Іоанна. Також у багатьох храмах збереглася традиція прикрашати стіни, стелі і підлоги обителі луговими травами, березовими і дубовими гілками. П’ятидесятниця вважається одним з найкрасивіших і незвичайних православних свят. Всі звикли до суворих православних богослужінь. Але в цей день храми сяють світлом і прикрасою з лугових трав. Навіть ікони прикрашають скромними польовими квітками.

Цікаво, що на П’ятидесятницю в церквах служать не стандартну недільну службу, а спеціальну літургію. Для свята є навіть особливі церковні пісні. А під час вечерні настоятель читає три спеціальні молитви, присвячені цього світлого Свята.

НА ЗАМІТКУ. У народі вважається, що у Батьківську суботу перед П’ятидесятницею можна молитися за утоплеників, неправедних людей і самогубців. Тобто тих, хто своїми вчинками за життя заслужив місце в пеклі. Хоча церковники кажуть, що це не так, і поминати таких людей не можна навіть перед Святом Святої Трійці.

На Трійцю було прийнято влаштовувати застілля. Жителі одного села ходили в гості до сусідів, у яких в цей день було «престол». Традиційна страва на свято – хлібний коровай. Так як ніякого Посту в цей день немає, то і обмежень у стравах не існувало. Хоча є заборона на міцний алкоголь.

Також у цей день прийнято згадувати померлих. Але священики радять не ходити на цвинтар, а згадувати спочилих родичів вдома, в колі сім’ї. Хоча серед мирян субота перед святом вважається Батьківського, а, значить, прийнято відвідувати кладовища.

Трійця Богородиці звичаї і традиції

Серед найбільш давніх звичаїв, які досі дотримуються, це сватання. І зараз вважається, що їхати домовлятися про весілля краще на Трійцю. Також цей день вважається сприятливим для поїздки до сватів або в гості до молодої сім’ї.

На П’ятидесятницю є давня традиція допомагати знедоленим і бідним, тим, кому не пощастило в цьому житті. Також прийнято допомагати один одному, жертвувати на будівництво і благоустрій храму і робити інші добрі діяння.

Також існує традиція прикрашати свій будинок зеленими гілками. Переважно – березою, але можна і живцями інших дерев (горобини, дуба, липи). Також в цей день збирали трави, польові квіти. Не дарма ця подія також називають «зеленими святами». По-перше, це один з перших літніх свят. По-друге, зелений колір у християнстві вважається символом віри і відродження, звільнення та очищення людської душі.

Цікаво, що гілки-прикраси не знімали після закінчення праздненства, а зберігали аж до наступного року і нової Трійці.

Як ми вже говорили вище, православний святий свято П’ятидесятниці в народній свідомості тісно переплівся з язичницьким троїциним денем. Тому не дивно, що до цих пір збереглися деякі язичницькі обряди. І, хоча Православна церква не схвалює таку поведінку, досі в селах дівчата здійснюють обряди.

Наприклад, ворожіння по вінку. Молоді дівчата збирають польові квіти і березові гілки і плетуть з нього вінок. Після чого прикраса залишалося на ніч. Якщо до ранку трави у вінку не зів’яли, то це обіцяло успіх і успіх у прийдешньому році.

Трохи менш поширене зараз ворожіння біля річки. Ви напевно бачили його в старих фільмах. У вінок зі свічкою опускався в річку. Якщо прикраса не спливав вдалину, а покачивалось поблизу берега, то любовні відносини у дівиці ні до чого не приведуть. Якщо ж вінок відносило течією, то цей знак вважався символом швидкого заміжжя.

Які є прикмети, забобони, повір’я?

Трійця – важливе свято для свідомості російських людей. Тому природно, що з ним пов’язано безліч прикмет і забобонів.

Наприклад, вважається, що в цей день не можна займатися важкою домашньою роботою, прибиратися, мити підлогу або прати. Також не варто ходити купатися на річку або в ліс.

Дощ у цей день обіцяв грибний рік. Також прийнято гуляти під дощем у цей день.

Якщо свататися на Трійцю було прийнято, то весілля, навпаки, намагалися в цей день не грати. Вважалося, що шлюб довго не проіснує, буде нещасною та бездітним.

Ікона Трійці, в чому допомагає?

Ікона Святої Трійці – одна з найбільш шанованих у церковному іконостасі. Будь-яка людина може попросити її про що завгодно, допомоги, захисту, рятування від недуг і душевних страждань. Але важливо, щоб думки прохача при цьому були чисті. Ще одна важлива умова – не бажатиме зла іншому осіб, а також не бажати збагатитися або стати щасливим за чужий рахунок.

У сучасному світі з його численними проблемами зі здоров’ям і спокусами біля ікони прийнято просити позбавлення від онкологічних хвороб, безпліддя, а також допомоги близьким у їх боротьбі зі згубними звичками: алкоголізмом, наркоманією, токсикоманією, ігровою залежністю і т. д.

Висновок

Трійця, П’ятидесятниця – найважливіше християнське свято. У цей день прийнято радіти, ділити трапезу з рідними і близькими, прикрашати будинок і ходити в церкву. Адже це практично день, коли зародилася Християнська Віра і все вчення, а святі апостоли почали проповідувати і нести Слово Боже по світу.

Сонник - тлумачення снів