Прикмети на Покрову день – 14 жовтня

Покрив день – стародавнє свято, який незмінно святкувався спочатку до того, як слов’яни стали православними, а потім і після хрещення Русі.

Сучасні традиції святкування досить тихі і нічим не примітні. В наші дні віруючі люди намагаються почати ранок з молитви, сходити в церкву всією сім’єю, причаститися, подавати жебракам і що просить милостиню.

Але навіть сьогодні ще живі давні перекази і звичаї, які дотримувалися і шанувались зовсім в давні часи, коли слов’яни вірили в язичницьких богів, будинкових, чаклунство. В основному, як раз ті прикмети на Покрову день і набули найбільшого поширення.

Свято Покрова Пресвятої Богородиці, що означає свято?

Покров Пресвятої Богородиці відомий, як день, коли Діва Марія спустилася на землю разом з ангелами, щоб захистити жителів Константинополя (Стамбула) від іноземних загарбників – сарацинів. За іншою легендою, це місто, який у слов’ян іменувався Царгородом, намагалися взяти два російських князя Аскольд і Дір разом зі своїми ратями.

За легендою, сили були нерівні, і Константинополь неминуче мав загинути, але втрутилося Боже провидіння. Армії несподівано не стали брати місто, а відступили і забралися геть.

Вважається, що за місто (у всі часи – оплот православної віри) заступилася Богородиця, яка покрила молільників жителів своїм омофором. А це явище бачив і описав юродивий Андрій – один з численних жителів Константинополя.

З тієї пори, православні відзначають 14 жовтня день Покрови Богородиці. Більш повна назва свята – «Святий Покров Пресвятої Владичиці нашої Богородиці» в церковнослов’янських джерелах і «Спогад явища святого Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії» – у давньогрецьких книгах.

Покрив: звичаї і традиції дня

Покрив широко відзначався на Русі і набагато раніше хрещення і прийняття православ’я. В основному, тому, що цей день вважався закінченням робіт на полях і підготовки до зими. У середині осені турбот у людей ставало менше, починалися гуляння.

З 14 жовтня люди відкривали їстівні припаси, збирали багаті столи, весело і шумно зустрічали зиму. У народі вірили, що чим радісніше проведеш Покрив, тим швидше закінчаться холоду.

В домашніх справах переплетення православ’я і язичництва сьогодні дуже тісні. Нерідко і в наші дні печуть млинці для домовика, задобрюють його, розкладаючи перший млинець по кутах, просячи вищі сили про захист сім’ї, здоров’я, дітей. Деякі, навпаки, звертаються до Богородиці про заступництво і захист від будь-яких напастей.

Покров – завжди був тим днем, коли в перший раз растапливали піч перед зимою. Займалися цим господині хати, обов’язково спалюючи хоча б трохи гілок плодових дерев – щоб майбутній рік був врожайним.

Чоловіча половина будинку бралася за утеплення житла, починали приготування дров для довгої зими.

Вечорами наступали гуляння. Молоді люди збиралися у великій і просторій хаті (зазвичай для цього відводився цілий будинок у селі), де засиджувалися допізна: співали пісні, танцювали, веселилися і жартували.

На Русі Покрову шанували особливо. Він був не тільки сімейним святом, але і всенародним. В цей день починалися багато ярмарки, де продавалися припаси на зиму, одяг, скотина. Але, до речі, звідси і пішло повір’я, що в цей день не можна позичати, інакше весь рік будеш мучитися з поверненням боргу (на багатьох ярмарках домовлялися про роботу, беручи в розрахунок рівно рік – «від Покрови до Покрови», тому погоджувалися на довгий термін «маети»).

У сучасному світі Покрив прийнято відзначати тихо і мирно. Найкраще у колі сім’ї. Вранці досить почати день з молитви і сходити в церкву.

Покрив день, що робити в цей день?

У народі склалися повір’я, що можна робити в Покрив, а точніше, як слід побожно зустрічати це свято.

 • Перед святом краще сповідатися в гріхах.
 • Починати день з молитви до Богородиці про захист.
 • Після, бажано відвідати церковну службу.

Але церковні обряди нерідко сусідять з тими, яких дотримувалися ще наші предки – язичники.

Тому після церковних богослужінь, сьогодні прийнято пекти млинці, відкривати перші зимові запаси, накривати багатий стіл, за яким збирати всю родину, у тому числі, кликати далеких родичів. У свято вітається жартувати і веселитися, зустрічатися з друзями, запрошувати на обід сусідів.

Нерідко в Покрив поминають покійних. Зазвичай це відбувається за столом. Але священнослужителі наголошують, що туга за померлим родичам повинна бути світлою. Сумувати в настільки добрий свято не варто.

Що не можна робити на Покрову 14 жовтня?

Здавна православні люди намагаються дотримуватися наступних наказів, чого робити у свято Покрови Богородиці точно не слід:

 • займатися важкою або «брудним» працею;
 • сваритися, лаятися, особливо – лихословити і сваритися;
 • випивати спиртне;
 • погана прикмета – брати в цей день гроші в борг.

До речі, Покров Пресвятої Богородиці святкується у відповідності з найважливішими церковними святами. Тому і заборони на неї поширюються ті ж, що і для дванадесятих празників у році.

Чи можна в Покрив ходити і забиратися на кладовищі?

На відвідування цвинтарів у Покров день можна дивитися з двох точок зору: сучасної і давньої, поганської.

Так, сучасна церква ніяк не перешкоджає відвідування кладовищ 14 жовтня. Навпаки, спілкування з померлими родичами вітається по всі дні без винятку. Єдине, про що неодмінно нагадають священики – постаратися не сумувати в цей день, оскільки Покров Богородиці – це світлий і добрий свято.

До речі, відвідуючи кладовище в цей день, ні в якому разі не варто вживати алкоголь. Цим можна впасти в немилість Богородиці.

Інша ж точка зору – це сотні років язичницьких повір’їв, які і сьогодні все одно міцно залишаються в народній пам’яті.

Наші предки вірили, що з самого Покрови і до Радуницы – час поминання всіх покійних – не слід тривожити спокій померлих родичів, приходячи на кладовищі. Згідно з поширеним повір’ям, взимку взагалі не варто відвідувати цвинтарі. Земля вкривається снігом, як ковдрою, тому вважалося, що порушувати це вбрання не варто. Душі людей на кладовищі теж, як свідчать повір’я, відпочивають.

Більшість людей давно не прислухаються до давніми повір’ями. Як і церква, зовсім не вітає ці язичницькі суеверья, вважаючи їх гріхом.

Чи можна митися в бані Покрив?

Якщо звертатися до давніх традицій, то митися в лазні на Покрову було не можна. І у цієї заборони є цілком логічне пояснення.

У давні часи помитися в лазні – означало клопоти на цілий день. Чоловік повинен був заготовити дрова, принести води, зібрати віники, нагріти лазню, нарешті. Все це було справою не однієї години, а нерідко розтягувалося з ранку та до самого вечора.

Залишалося час у людини, щоб подумати про свято? Звичайно, немає.

З цієї причини, на Покров Богородиці було не прийнято займатися лазнею. Помитися намагалися раніше свята, а 14 жовтня зустрічати молитвами, відпочинком та бенкетом.

Сьогодні, звичайно, митися на Покрову ніхто не забороняє, так як ця процедура стала набагато більш простою і швидкою.

Можна прибирати Покрив день?

Хоча Покров Пресвятої Богородиці вшановується тільки в Російської православної церкви, а також свято не входить в число 12 великих свят, в цей день не вітається прибирати в будинку, так само як і митися в лазні.

Перш за все, заборона пов’язана з тим, що це мирське заняття можна відкласти на інші, не святкові дні. На Покрову бажано не займати голову буденними турботами, а присвятити себе відзначення світлого і доброго церковного свята: зібрати всю сім’ю разом, приготувати смачний обід або вечерю, у другій половині дня вибратися на прогулянки і т. д.

Чи можна на Покрову працювати?

На цей рахунок всі священнослужителі говорять практично одне: на Покров Богородиці бажано відкласти справи, якщо це можливо, і присвятити день молитов, допомоги нужденним, думкам про божественне.

З іншого боку, вони відзначають, що віддаватися ліні, прикриваючись святом, неприпустимо. Якщо є якісь роботи, які можна зробити тільки в цей день і ніколи більше, то за них варто братися. Більше того, навіть займатися ними особливо наполегливо.

Тому висновок, як правило, такий: працювати на Покрову допустимо, але небажано починати будь-які справи після (а не замість або до молитви і відвідування храму.

Знову ж таки, на противагу сучасному стану речей, можна звернутися і до стародавніх звичаїв.

Здавна, 14 жовтня слов’яни намагалися закінчити всі роботи в полі, зробити всі запаси на зиму (у тому числі, худобині), після чого зі спокійною душею зустрічати Покрив. Але це далеко не означає, що з цієї пори не залишалося ніяких справ. Просто всі вони були по дому.

Так, чоловіки саме на Покрову заготовляли дрова, утепляли хати. Жінки поралися по господарству: вперше перед зимою растапливали піч, готували на всю родину святковий обід.

Тільки ввечері жіноча половина будинку обов’язково сідала за пряжу. Молоді ж збиралися великими компаніями і починали святкові гуляння до самої пізньої ночі.

Прикмети на Покрову 14 жовтня по погоді

Довга історія святкування Покрови 14 жовтня, безумовно, наклала свій відбиток на появу прийме. Їх, до слова сказати, на Покров Богородиці відомо дуже багато. І хоча сьогодні це свято вже давно визнаний церковнослов’янською, люди пам’ятають народні суеверья і прикмети, за якими передбачали те, якою буде погода у майбутньому:

 • Береза і дуб стоять на Покрову без листя – зима буде короткою і теплою.
 • У Покров раздождилось – значить, наступний рік буде багатим на збір меду.
 • Пішов сніг – ведмідь рано в сплячку піде.
 • У Покров засніжило – так само буде і на Різдво.
 • Яка погода на Покрову, така і в Дмитрієв день 8 листопада.
 • Вітер дме з півночі або сходу – настане холодна зима. З півдня чи заходу – зимові місяці будуть м’якими, з частими відлигами.
 • Журавлі відлетіли до Покрови – скоро настане зима з міцними морозами і частими завірюхами.
 • Білка поміняла хутро на зимовий – чекати зиму хорошу, снігову.
 • Якщо на весіллі Покрив йде дощ – то Господь радіє за молодих.

У давні часи 14 жовтня – а це рівно середина осені – люди намагалися в основному передбачати те, що їх мало цікавити найбільше: якою буде майбутня зима. Деякі особливості погоди в Покрив і лягли в основу левової частки таких прикмет.

Яка буде зима: якщо на покрову тепло?

Коли Покрив видавався по-літньому теплим, то вірили у довгу осінь і ранню весну:

 • Покрив землю накриває де листком, а де сніжком.
 • Ясний день без хмаринки – снігу не буде до Михайлова дня – 21 листопада.

Так і виходило: теплий Покрив – осінь ще постоїть, а якщо холодний, то тепла вже можна не чекати.

Який покрив яка зима?

У народі вірили, що погода в Покрова – це і є перший знак того, якою буде зима:

 • Покров – перше зазим’я (тобто, перші морози, часто – перший сніг).
 • Який Покрив, така зима.
 • До Покрови – осінь, потім зима.

Так і визначали майбутню погоду. Якщо вдаряли перші морози, нехай і несильні – чекали міцну зиму. Йшов сніг – чекали великих кучугур. Але в цілому, на Покрову завжди зустрічали зиму (До Покрови – осінь, після – зима), а цей день вважався першим днем настає холодного часу року.

Якщо снігу на Покрову немає?

Якщо 14 жовтня не йшов сніг, то, в основному, в народі вірили, що буде непогожа осінь і коротка зима. Швидше за все, по весні очікували повені.

Якщо дощ йде на Покрову?

Дощ Покрив – теж ознака сльотавої і тривалої осені, аж до початку грудня.

Прикмети для незаміжніх дівчат на покрову

Незаміжні дівчата теж уважно стежили за різними прикметами, які обіцяли їм хорошу або складну подружнє життя, швидке заміжжя або довге очікування своєї долі.

 • В день 14 жовтня треба було вітати як можна більше сімейних знайомих, родичів, щоб і самій незабаром обзавестися власною сім’єю.
 • Вважалося, що з будинку можна виходити тільки в хустці або шарфі.
 • Незаміжнім треба було одягати тільки сукні або спідниці.
 • У церкві ставлять три свічки: одну – для всіх чоловіків, іншу – за своє здоров’я, останній – за судженого.
 • Подаючи милостиню, нечутно шептали: «На двох».
 • З ранку заплітали косу, а розпускали тільки перед сном.

Дотримуючись прикмети, дівчата намагалися наблизити головну свою мету – зустріти, нарешті, свого майбутнього чоловіка.

Обряди і змови на покрову

Нерідко саме в Покрив вдавалися до різних обрядів або замовлянь, щоб швидше отримати бажане.

Для достатку, читали змова на монету. Вибирали найбільшу за номіналом, клали її на гаманець або сумку та промовляли такі слова:

Після чого читали молитву:

І клали монету до решти грошей. Потім носили весь рік разом з собою.

Для змови на заміжжя, дівчата ходили до природній воді – найближчої річки або озера, щоб набрати води. Принісши її додому, читали над нею наступне:

«Свята Богородиця, як ти землю своїм покровом вкрила і врятувала від неминучої смерті людей, віруючих в Тебе, так і допоможи мені долю влаштувати, зустріти судженого і піти під вінець. Подаруй мені роки щасливого сімейного життя. Амінь. Амінь. Амінь».

Повторювали рівно три рази, після чого вмивали обличчя, а решту воду виливали під дерево. Далі потрібно сходити до церкви на ранкову службу, щоб поставити 3 свічки. А по завершенні служби помолитися, вийти з церкви і просто сказати «Спасибі».

Ця змова на заміжжя вважається дуже сильним і, як кажуть, неодноразово допомагав знайти свою долю.

Робили змови і на вагітність, але обов’язково заміжні дівчата (читати слова треба на обручку):

«Пресвята Богородице, ти всім людям допомагаєш, прикрості їх поділяєш і проблеми вирішує. Ось і я вирішила тебе про сокровенне попросити: допоможи мені завагітніти і дитинку народити. Нехай судилося збутися моїм думкам, а моє життя наповниться сенсом. Амінь».

Слова вимовляють 3 рази, після чого кільце загортають у носову хустку і носять в кишені тиждень. Потім його можна надягати назад.

Звичайно ж, обряди на Покрову пов’язані і з різними приворотами. Якщо коханий не відповідав взаємністю, то дівчата виходили у двір і мілині землю (сніг) в бік будинку, примовляючи:

«Як великий празник Покрова прийшов, так і суджений б мене знайшов. Мету сніг, замітаю, в свій дім нареченого закликаю. Як мої коси покриває сніжок, так поспішає в моє життя женішок. Рабу Божу (ім’я) в дружини взяти мріє, любити довіку одну мене обіцяє. Слово моє міцно, як сказала, так і буде. Амінь».

Обряди для заміжжя покрив

Одна з назв Покриву, що дійшла до нашого часу– «Свадебник». Саме в цей день, після важких робіт на полях, молоді дівчата довго залишалися вдома на господарстві, пряли пряжу і, звичайно ж, засиджувалися з ворожіннями та виконанням обрядів для швидкого заміжжя.

До речі, Покрив також називався ще й «Засідкі» – саме з 14 жовтня люди не займалися роботою в полях, а дуже часто засиджувалися за пряжею або розмовами, піснями до самої пізньої ночі.

Одне з ворожінь каже, що перша поставила свічку в церкві дівчина скоро обзаведеться сім’єю.

Коли просто ставили свічку в храмі, то вірили, що вночі у сні вийде побачити свого судженого.

Нерідко в народі ворожили і на вогонь свічки. Спокійне і рівне полум’я – знак легкої подружнього життя і поступливого дружина. Нерівне, трепетне горіння – сварки та складності після весілля.

Згідно з деякими повір’ями, ворожіння здійснювали і відразу кілька незаміжніх дівчат. Для цього вони тримали в руках нитки рівної довжини і одночасно їх підпалювали. У кого нитка згорить швидше – та зіграє весілля первее.

Молитва на Покров Пресвятої Богородиці

На Покрову прийнято починати і закінчувати день молитвами. Припустимо віддавати перевагу «Отче наш» або «Вірую», але можна зупинити свій вибір і на інших молитвах, які адресовані Богородиці, на честь якої свято і відзначають.

Молитва на покрову про заміжжя

Дуже багато молитов напередодні і на Покрову незмінно були спрямовані на те, щоб швидше вийти заміж. Це пов’язано не тільки з дохристиянськими традиціями, але й тому, що образ Богородиці міцно асоціюється з заступницею і прохачки за всіх людей.

Вільна дівчина повинна була тричі прочитати наступні слова увечері і обов’язково перед іконою Богородиці:

«Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку. Не стежкою, не квіткою, а чесним покривалом. Хоч ганчіркою, але щоб не залишилася я дівкою».

А відразу після цих слів, накрити ікону на ніч власноруч зробленим рушником.

Ще, лягаючи спати, дівчина читала про себе такі слова:

«Покрий землю сніжком, а мене женишком».

Після цього не можна було ні з ким заговорити до ранку, а краще – скоріше лягти. За віруваннями, уві сні обов’язково повинен був прийти суджений. Якщо ж він не снився, то до майбутнього Покриву весілля не буде.

Висновок

Покров Пресвятої Богородиці – багатовіковою і світле свято, яке прийнято справляти з радістю та щастям, а також звертатися до Богородиці за всім, що тільки побажаєш. З найдавніших пір цей жовтневий день вважався в народі світлим і добрим, люди вірили, що на Покрову збуваються мрії, навіть найпотаємніші. Ця віра пройшла через століття і зберегла навіть до наших днів безліч прикмет, гадань та передбачень. Велика частина з них якраз і спрямована на те, щоб просити про бажаному і наближати мрії до реальності.

Сонник - тлумачення снів