Прикмети на день Івана Купала: що можна і чого не можна робити

Влітку 7 липня (24 червня за старим стилем) святкують день Івана Купала. Це свято, в якому з’єдналися разом християнська та язичницька традиції східних слов’ян.

Досі навколо цього дня існує безліч легенд і повір’їв про те, що можна робити і чого робити не можна.

Сьогодні ми вирішили розібратися з найголовнішими звичаями дня Івана Купали. Обговоримо, що це за свято, і які народні традиції існують.

Свято Івана Купала: що означає свято?

Свято Івана Купала – це дуже незвичайний день навіть для нашої культурної традиції. Не секрет, що у нас багато православні свята у народному свідомості об’єднані з давніми язичницькими святами. Наприклад, Ільїн день і свято Перуна. Або Трійця і Русальний тиждень.

Але Іван Купала стоїть осібно навіть в цьому ряду.

Взагалі це день, коли наші пращури святкували найвищий розквіт сил природи, славили літо, сонце і чекали на рясний урожай. Святкування проходили в найкоротшу ніч відразу після літнього сонцестояння.

В християнській традиції в цей день випадає свято Івана Предтечі, одного з головних пророків, Хрестителя самого Ісуса Христа. Це день очищення і надії.

Поступово дата Купали пересунулася і поєдналася зі святом на честь Іоанна Предтечі.

У масовому народному свідомості ці свята тісно переплелися і стали єдиним цілим. Причому за 1000 років Церкві не вдалося позбутися від язичницьких обрядів і традицій.

Цікаво, що досі в архівах зберігаються розпорядження церковників про заборону бісівських танців до тому чи іншому повіті Російської імперії. Але, як ви розумієте, це ні до чого не призвело.

У будь-якому випадку для східних слов’ян, ось вже 2000 років цей день є символом розквіту, очищення і надії.

Причому відзначають цей день не тільки в Росії, Білорусі та Україні, а й у Польщі, Болгарії, Сербії і навіть Литві.

ЦІКАВО. Найімовірніше, до прийняття християнства свято носив ім’я бога сонця Ярила. Це припущення підтверджується тим фактом, що у деяких споконвічно російських містах досі прийнято називати цей день Ярильником.

Іван Купала: звичаї і традиції дня

Взагалі, як і у випадку з святкуванням Нового року, основні свята Івана Купала припадає на ніч перед самим днем. Вона навіть має власну назву, Купальська ніч.

В цю ніч традиційно влаштовують масові гуляння з іграми та забавами. В основному в таких урочистостях брали участь молоді люди і незаміжні дівчата, але і дорослі намагалися триматися осторонь.

Адже цей день пов’язаний з літом, силою, природою і сонцем. Прийнято водити хороводи, радіти і сміятися, проводити час у веселій компанії.

У деяких регіонах прийнято було з молодого деревця (бажано плодового) робити Купальське деревце. Його прикрашали буквально як новорічну ялинку. Навколо водили хороводи, а потім дерево спалювали.

Також у цей день прийнято збирати трави і лугові квіти. Вважається, що вони володіють цілющими властивостями.

З ранку вмивалися випала росою, щоб зцілитися від дрібних болячок і недуг.

Ну і, нарешті, поговоримо про самих головних і найбільш відомих традиції цього свята. Це, звичайно ж, хороводи та стрибки через багаття і пошук квітки папороті.

Раніше біля річки на височині споруджували величезне багаття. Іноді його прикрашали колесом і черепом якого-небудь тварини. Вночі з настанням самого темного години багаття запалювали, а колесо розкручували.

Навколо багаття, водили хоровод і стрибали через нього. Вважалося, що вогонь очищає душі від скверни і пристріту. Через вогнище стрибали і по одному та парами. Вагітні жінки здійснювали такий обряд, щоб пологи пройшли легко, а дитинка народилася здоровою.

Пари перестрибували вогонь, щоб перевірити й зміцнити свої почуття.

Ближче до ранку, коли веселощі було в самому розпалі, самі відчайдушні сміливці вирушали в ліс на пошук квітки папороті. Адже саме в цей день він зацветал. Тому, хто знайде квітку папороті відкривався секрет захованих незліченних скарбів.

Зараз на Івана Купалу в деяких містах також влаштовують театралізовані дійства з багаттям і спалюванням опудала. Але все свято проводиться в основному силами ентузіастів.

Хоча такі свята дуже подобаються городянам, і вони зазвичай відвідують їх усією сім’єю.

Що потрібно робити на день Івана Купала?

На день Івана Купала прийнято радіти і веселитися. У слов’ян це взагалі було одне з найбільш розгульних урочистостей, яке тривало всю ніч і весь наступний день.

Крім звичайних обрядів молодь в цей день всіляко «проказничала». Крала з дворів дрібну начиння, підпирала двері в будинку, виганяла худобу і птицю. Господарі не мали на це ображатися.

Подібна поведінка – важлива частина свята. Це спеціальні ритуали проти злих домашніх духів.

ЦІКАВО. В деяких селах Середньої Смуги Росії традиція робити подібні капості тривала аж до середини минулого сторіччя.

На свято одягали тільки кращу одяг, бажано білу, як символ очищення і новизни.

Також на Івана Купала прийнято прощати старі образи і миритися. В цей день традиційно співають народні пісні, присвячені природі, сонцю, річках і рясного урожаю.

В Купальську ніч прийнято плавати в річці. Раніше купання і зовсім були масовими. Вода в цей день взагалі вважається цілющою. А з допомогою такого обряду змивалися гріхи і дурні думки.

Хоча в деяких регіонах все було навпаки, і існувала заборона на купання після заходу сонця. Люди боялися, що їх на дно потягне водяний.

Хоча, швидше за все, нещастя траплялися через разгоряченности та зловживання алкогольними напоями.

Що не можна робити на день Івана Купала?

У Купальську ніч не прийнято спати. Вважається, що в цей день вся нечисть залишає свої притулку в мочарами, заплавах і хащах.

Також забороняється підходити близько до води вагітним жінкам, людям з хронічними захворюваннями і старим.

Ще один заборона пов’язана з грошима. Грошові знахідки в цей день нестимуть лише біди і нещастя. Також небажано займатися в цей день торгівлею, давати і брати гроші в борг.

ЦІКАВО. Раніше вважалося, що тільки відьми не приходять до ритуального вогнища на Купальську ніч.

Чи можна в цей день ходити і забиратися на кладовищі?

Ніяких заборон, пов’язаних з відвідуванням кладовища у цей день немає. Православна церква не забороняє ходити до покійним родичам на день Іоанна Хрестителя.

Тому, якщо вам потрібно відвідати поховання, то можете зробити це без страху і сумнівів. А, якщо вони у вас залишилися, то зайдіть потім до церкви і поставте свічки за упокій.

Можна забиратися на день Івана Купала?

Прямої заборони на прибирання в будинку в цей день немає. Але варто сказати, що в народі це не заохочувалося і свідчило про недбалість господарів.

7 липня проводили в гуляннях і застіллях. Щоб краще зрозуміти, уявіть, що ви затіяли прибирання 31 грудня.

Звичайно, вас ніхто не засудить, але косо дивитися будуть. Все-таки є в народі дні, коли метушитися по дому, скажімо так, не бажано.

Чи можна працювати у цей день?

Це ж стосується і роботи. Зрозуміло, що трудові обов’язки виконувати доведеться. Але, наприклад, роботу на дачній ділянці, ремонт краще відкласти на інші дні.

У містах на це дивляться простіше, та ніхто навіть не задумається про те, що ви працювали на Івана Купалу. А от у деяких селах літні люди вас за це можуть і засудити.

Все-таки там ще сильні забобони, пов’язані з силами природи. Вважається, що дрібні парфуми типу домовика можуть образитися на таке поведінка господарів будинку і почати пакостити в помсту.

Прикмети на день Івана Купала про погоду

Безліч прикмет у цей день пов’язаний з погодою.

Наприклад, рясна роса обіцяє великий урожай. Чисте ясне небо з великою кількістю зірок вказує на грибну осінь.

А ось темне небо без зірок і місяця віщувало порожній урожай.

А ось дощ, що почався в цей день, може затягнутися аж на 5 діб! Зате потім знову настане спека, яка протримається до самого кінця літа.

А от побачити змію в цей день – погана прикмета. Це обіцяє біди і хвороби.

Якщо почуєте, як співає зозуля, то знайте – осінь буде холодною і дощовою.

Навпаки, хороша прикмета почути спів цвіркуна. Цей звук несе щастя і удачу.

Прикмети для незаміжніх дівчат на день Івана Купала

Основні прикмети цього дня відносяться до незаміжнім дівчатам.

В Купальську ніч прийнято плести вінки, загадуючи бажання на нареченого. Ті дівчата, які хотіли дізнатися про почуття свого молодого чоловіка, у вінок ставили свічку і опускали в річку.

Якщо вінок тоне, значить, намічається швидкий розрив у стосунках. Якщо поплив по річці, значить, справа йде до швидкої весіллі.

Тим же дівчатам, що хочуть зберегти свою молодість і красу, вранці на Івана Купалу потрібно набрати роси і вмитися їй. Вважається, що роса в цей день омолоджує шкіру і взагалі має цілющі властивості.

Обряди і змови на день Івана Купала

На Івана Купала є безліч різних обрядів і замовлянь. У різних регіонах вони можуть трохи відрізнятися. Розповімо про найбільш цікавих і тих, які поширені повсюдно.

Якщо хочете вберегти свій будинок від грабіжників, розкладіть по кутах квіти Іван-да-Мар’ї.

Цікавий обряд пов’язаний з відьмами і чаклунами. Як відомо, в цей день вся нечиста сила виходить із своїх сховищ у пошуках нової жертви.

Так от, щоб вберегти свій будинок від зла, під поріг клали прутик кропиви або кілька листя папороті.

Також від нечистої сили допомагає обприскування стін будинку або квартири водою.

Вода має цілющі властивості в Купальську ніч і в день Івана Купали. Вважається, що якщо випити склянку звичайної води, то недуги відступлять.

Обряди для заміжжя на день Івана Купала

Для вдалого заміжжя дівчата здавна стрибали через ритуальне вогнище і водили навколо нього хороводи.

Є і такий обряд. Купальської ночі дівчина повинна вийти з дому і зібрати квіти і трави. Далі вона перев’язує їх стрічкою і кладе під подушку. На ранок їх треба перерахувати.

Якщо різних квітів і трав набралася ціла дюжина, то незабаром дівчина вийде заміж.

Побачити свого майбутнього чоловік дівчина могла, поклавши біля лист подорожника.

Молитви на день Івана Купала

Так як Іван Купала – це майже язичницьке свято, то схвалених Церквою молитов не існує.

Проте в цей день святкують народження Івана Хрестителя, тому в церквах служать спеціальний молебень і читають особливі молитви. Втім вони не поширені серед простих людей.

Зате є багато змов. Наприклад, такий: «Відкуп заплачу, удачу собі залучаю. Нехай дурне згорить у вогні, а у мене тільки хороше залишиться».

Від псування допомагав такий ритуал. Розводять невелике вогнище, в якому спалюють старі речі. В цей час вимовляють заклинання: «Життя своє від скверни очищу і відкрию двері щастя».

ВАЖЛИВО! Врахуйте, що православна Церква прямо забороняє своїм парафіянам подібні ритуали і змови. Якщо ви ходите в храм, то вам не варто проводити язичницькі обряди. Краще відвідайте службу, замовте молебень і поставте свічки образів святих.

Висновок

По суті, Іван Купала – одне з найвеселіших свят східних слов’ян. На жаль, в нашій країні йому не приділяється належної уваги.

З одного боку, Церква забороняє «бісівські святкування», так як Іван Купала – це все-таки язичницьке свято. З іншого боку, молоді це свято мало цікавить, так як вони практично нічого про нього не знають.

А адже це найдавніше свято. У ньому багато цікавих обрядів і особливостей святкування.

Сонник - тлумачення снів