День Івана Купала в 2021 році: якого числа, що означає свято?

Одним з найдавніших слов’янських свят, який дійшов до нас практично в незмінному вигляді, є Іван Купала. Корінням цей день йде в далеке минуле, коли слов’яни тільки-тільки виділилися як єдиний етнос.

Сьогодні ми поговоримо про те, що означає це свято, які народні прикмети та забобони пов’язані з цим днем. Також з’ясуємо, в який день 2021 р. потрібно відзначати це свято.

Якого числа святкують день Івана Купала у 2021 році?

Іван Купала святкується 7 липня. Але праздненство традиційно починається вже вночі з 6 на 7 число.

Більш того, ніч перед цим святом наповнена набагато більшою символікою і ритуальним змістом, чим саме день Івана Купала. Тому ніч напередодні називається Купальської ночі.

Саме тоді і відбуваються всі основні обряди свята.

ЦІКАВО. У давнину цей день відзначався в день літнього сонцестояння. Але з плином часу і впливом християнської Церкви дата язичницького свята Івана Купала стала збігатися з датою християнського свята на честь Іоанна Хрестителя.

Що це за свято, день Івана Купала

Взагалі в християнському календарі немає такого свята як «Іван Купала», але зате є свято в честь народження пророка Іоанна Предтечі (Іоанна Хрестителя).

Але, як і з багатьма іншими святами, язичницьке минуле виявилося сильнішим, і день Іоанна Предтечі в народній свідомості злився воєдино з Купальської ночі.

Цікаво, що подібне «змішання» відбулося не тільки у східних слов’ян (росіян, білорусів та українців), але й південних племен. Наприклад, серби і болгари теж відзначають цей день і як свято святого, як день сонця.

А взагалі торжество з приблизно схожим змістом є у багатьох народів (поляків, словаків, чехів, словенців і т. д.).

Насправді в обох праздненств є багато спільного. Наприклад, і той і інший практикують у собі ритуальне обмивання, як символ очищення душі і тіла.

Ще порівняйте: День Іоанна Хрестителя віщує прихід на землю Месії і спасіння людства. Купальська ніч віщує розквіт природи і сонячного світла. В контексті християнської релігійної традиції це дуже схоже.

Для православних християн свято Івана Предтечі дуже важливий. Адже він, по суті, сповіщає швидке пришестя Спасителя. Тому цей день входить до числа великих свят».

Велич цього дня для християнства підтверджує і той факт, що це лише 1 з 3 свят, коли святкується народження святого. Два інших – це Різдво Христове і Народження Божої матері.

Крім того, Різдво-Свято Іоанна Хрестителя поділяють рівно півроку. І, якщо день народження Спасителя приурочений до дня зимового сонцестояння, день народження Іоанна Предтечі приурочений до дня літнього сонцестояння.

Все це лише підтверджує факт надзвичайно трепетного ставлення Церкви до особистості Івана Хрестителя. В храмах і монастирях проводять особливі служби і читають спеціальні молитви, приурочені до цього дня.

ЦІКАВО. В різних куточках Росії цей день має різні другі назви. Наприклад, Ярилин день в Твері і Ярославлі, Кокуй в Новгороді і Пскові, Сонцекрес в Україні, Ян Купальны в Білорусі і т. д.

Звідки він з’явився, історія і версії походження свята

Вважається, що спочатку в назві свята не було слова «Купало». Це ім’я з’явилося вже з приходом християнства на давньоруські землі.

Справа в тому, що Іван Предтеча також відомий як Хреститель. Адже саме він хрестив Ииусуса у водах Йордану. Річка при цьому виступила своєрідною купіллю для Спасителя.

Цей факт ліг в основу відомого нам сьогодні назви свята. А от за часів язичництва свято швидше за все був пов’язаний зі слов’янським богом сонця Ярила.

На це натякають і народні назви праздненства в частині колишніх північних князівств Давньої Русі (Ярилин День, Ярило, Сонцекрес тощо).

Наші пращури у цей день віддавали хвалу матері-природі і сонцю, славили майбутній урожай і очищалися водою.

З поширенням християнства на Русі праздненство природно стало засуджуватися Церквою. Але цей день був настільки важливим для слов’ян, що поступово він з’єднався з Днем Іоанна Предтечі. Тим більше що обидва свята розташовувалися близько за календарем.

Протягом декількох століть періодично вищі церковні чини випускали укази припинити «бісівські безчинства». Але, як ви розумієте, нічого вдіяти вони не могли.

Якщо в містах свято поступово забулася, то в селах його святкували ще в XX столітті!

ЦІКАВО. Існує ще одна, менш поширена версія назви цього дня. Нібито Купало – це одна з численних нижчих божеств у слов’ян, покровитель польових квітів і трав. Але підтверджень цієї версії немає.

Який свято було у слов’ян в цей день?

Праздненство Івана Купала – одне з найдавніших свят у східних слов’ян. У цей день наші далекі предки відзначали свято літа, врожаю, плодючості і сонця.

За старим стилем свято припадає на найкоротшу літню ніч. Вважалося, що в цей день полягав союзу води і вогню. Саме тому багато обрядів були пов’язані одночасно з двома цими стихіями.

Більш того, наші предки вважали, що в день літнього сонцестояння не тільки вогонь і вода, але і трави і квіти отримують магічні властивості.

Як відзначають свято?

У цей день прийнято бажати щастя і удачі собі, друзям, родичам і близьким. Будинки прикрашалися польовими квітами та іншою зеленню.

До ночі праздненство зазвичай набуває все більш широкого розмаху. Гуляння переміщалися від будинків, ближче до річки чи інших водоймищ.

В основному відзначали свято молоді люди. Це зараз, коли святкування Івана Купала має лише формальне значення театралізованої вистави, на ньому присутні діти та дорослі, приходять люди сім’ями.

Але для них це лише можливість помилуватися на веселий карнавал, спробувати споконвічно слов’янські страви і подивитися на веселі танці ряджених акторів і ритуальні красиві багаття.

Для наших предків все було дуже серйозно. Молодь особливо почитала це свято і підходила до його відзначення дуже відповідально. Одягалась лише найкращий одяг. До дня готувалися заздалегідь.

Крім ритуалів з вогнем, про які ми розповімо нижче, масово практикувалися нічні купання.

По-перше, вважалося, що це повністю безпечно. На Купальську ніч і водяні русалки залишали річки і озера.

По-друге, вода очищувала від невдач і поганих думок.

Але найголовніше, що потрібно пам’ятати про святкування Івана Купала – це те, що день треба провести весело і розгульно. Точно так само, як і наші далекі предки. Тільки так можна віднадити нечисту силу.

Взагалі цікаво, що в Білорусії і Україні збереглося значно більше обрядів і традицій, пов’язаних з Купальської ночі. Наприклад, ще на початку XX століття в західних регіонах цих країн вогонь добували тертям двох сухих паличок.

У Росії ж більшовики зробили те, що за сотні років не змогла зробити Церква: були практично повністю знищені прадавні свята і обряди. У тому числі й Іван Купала.

Лише в останні кілька років в народі знову прокидається інтерес до цього дня, але вже як до містерії та театралізованій постановці, ніж якомусь особливому дня в народній традиції.

День Івана Купала: звичаї і традиції

Як вже говорилося вище, основні святкування проводилися вночі біля річки.

Запалювався великий ритуальне вогнище, навколо якого молодь водила хороводи. Іноді навіть через цей вогонь стрибали.

Причому це робили як поодинці: хтось для сміху, хтось з бажанням знайти свою половинку,- так і парами. Вважалося, що якщо закохані не відпустять руки, то їх чекає щасливе спільне життя.

Також практикували ритуального спалювання опудала, обливання водою.

У деяких регіонах практикували спорудження величезного ритуального багаття, в центрі якого встановлювалося величезне колесо. Вночі багаття запалювали і розкручували колесо.

Воно горіло і крутилося, символізуючи собою сонце. Однак з утвердженням християнства на Русі подібний обряд залишився лише в самих глухих і відокремлених куточках країни.

Цікаво, що в цей день спалювали старий одяг, речі хворих і померлих людей. Взагалі вважалося, що в Купальську ніч не можна спати. Це пов’язано з повір’ям, що в цю ніч на землю приходить безліч злих духів.

З настанням ранку прийнято йти за польовими квітами і травами. 7 липня всі зібрані дари полів і лугів отримують додаткову магічну силу. Саме тому частина трав і квітів використовують в оздобленні будинків, дверей, віконних прорізів.

Зараз ця традиція практично зникла, але ще півстоліття тому сільські дівчата збирали трави і плели вінки. Під час плетіння потрібно було загадувати бажання на судженого. Вінок потрібно обов’язково носити на собі всю ніч.

Ближче до ранку проводився обряд ворожіння, в якому брали участь зазвичай всі незаміжні дівчата з округи.

У вінок вставлялася свічка, і він опускався на воду. Чий вінок протримається довше за всіх, та і вийде заміж за осені.

НА ЗАМІТКУ. Досі вважається, що день Іоанна Предтечі – один з кращих в році для того, щоб забути про минулі сварки і образи.

Також в цю ніч проводили так звані ритуальні безчинства: крали дрібні побутові предмети, пакостили. Наприклад, підпирали двері чурбаками або переставляли речі на дворі, випускали з загонів худобу.

Тим не менш, тримати образу на молодь за таке не прийнято. Вважається, що це частина охоронних обрядів у давніх слов’ян, з допомогою яких вони відганяли злих духів від жител та господарських споруд.

Які є прикмети, забобони, повір’я?

Найголовніше і саме красиве повір’я, пов’язане з Купальної вночі, це цвітіння папороті. Вогненно-червоний квітка вкаже щасливцеві скарби і повідає безліч таємниць.

Ще одна всім відома прикмета така: ясне небо у цей день – символ багатого врожаю.

Також вважається, що роса, що випала 7 липня, володіє цілющою силою. Тому раніше було прийнято ходити по ній босоніж.

Ще в цей день було прийнято збирати прутики для банних віників. Пов’язані в цей день віники володіють цілющою силою і здатні вибити з людини все погане, що він накопичив за рік.

Висновок

Зараз Іван Купала рідко святкується молоддю. Хоча це веселе і цікаве свято з незвичайними ритуалами.

По суті ж це найдавніше свято, яке має тисячолітню історію. У ньому химерним чином злилися вірування і ритуали, яких дотримувалися наші пращури, і християнські мотиви очікування Месії.

Залишається сподіватися, що переситившись Західною культурою, в нашій країні нарешті почнуть звертати увагу і на свої коріння. Адже наші споконвічні свята як мінімум не менш цікаві, ніж прийшлі Хэллуины.

Сонник - тлумачення снів