Календар збору і заготівель грибів на 2021 рік. Сприятливі дні

Гриби люблять практично всі. Але якщо деякі воліють купувати гриби, то інші люблять самі збирати гриби в лісах. Збір грибів здається дуже простим заняттям, однак і в ньому є свої тонкощі, не знаючи яких, можна повернутися з кишить грибами ліси з порожнім кошиком. Саме про цих тонкощах, а також про те, як впливає на врожайність грибів зміна місячних фаз, і розповідається у цій статті.

Календар появи грибів по місяцях

Досвідчені грибники знають, що гриби в лісах можна збирати практично круглий рік, навіть у зимові місяці за умови теплої зими в лісах можна відшукати такі як гриби гливи. Ну а з квітня починається справжній грибний сезон полювання. У цей час з’являються перші зморшки і рядки, гриби непоказні, але дуже смачні. В кінці травня в лісах з’являються перші, поки що нечисленні маслюки, ну а починаючи з другої половини червня починається справжнє грибне роздолля! Воно триває до жовтня — листопада, і в цей час тільки ледачий не сходить в ліс, щоб набрати таких смачних і улюблених багатьма грибів.

Ознайомимося з календарем появи грибів у наших лісах:

Січень: грибів практично немає, можлива поява глив, по півдню трюфелів.

Лютий: грибів немає, за винятком глив.

Березень: по-як і раніше збирають гливи.

Квітень: з’являються зморшки і рядки.

Травень: з’являються зморшки, маслюки, підберезники, сироїжки.

Червень: білі гриби, підберезники, підосичники, маслюки, лисички, шампіньйони, сироїжки.

Липень: білі гриби, підберезники, підосичники, маслюки, лисички, шампіньйони, сироїжки, грузді, опеньки.

Серпень: білі гриби, підберезники, підосичники, маслюки, лисички, шампіньйони, сироїжки, грузді, рижики, опеньки.

Вересень: білі гриби, підберезники, підосичники, маслюки, лисички, шампіньйони, сироїжки, грузді, рижики, опеньки.

Жовтень: білі гриби, підберезники, підосичники, печериці, сироїжки, опеньки, грузді.

Листопад: опеньки, гливи, трюфелі.

Грудень: гливи, трюфелі.

Народні прикмети про різних грибах

Приступаючи до збору грибів, найкраще керуватися народною прикметою — ввечері дощі, вранці грибів чекай. Але у кожного виду грибів є свої особливості, які слід враховувати при зборі.

Як знайти підберезники?

Підберезник — один з найбільш смачних і красивих грибів наших лісів. Сезон його збору починається з середини червня, хоча масове поява підберезників припадає на липень — серпень.

Ростуть підберезники в березових гаях, в мішаних лісах з вкрапленнями беріз. Ці гриби ростуть сім’ями, тому знайшовши один, слід уважно оглянути все навколо, напевно, там є ще гриби.

Гриб підберезник помітний, але часто росте в густій траві або ховається під опалим листям.

Як знайти підосичники?

Підосиновики — також дуже смачний і красивий гриб з червоною головкою. З’являється він одночасно з підберезники, тільки воліє ліси з переважанням осики. Можна зустріти підосичники і в мішаних лісах.

Підосичники ростуть групами, тому знайшовши один гриб, завжди слід оглядати навколишню місцевість. Помітити підосичник легше, ніж підберезник, з-за його яскравою капелюшки.

Як знайти рижики?

Рижик — справжня прикраса соснових і ялинових лісів. Це невисокий, але найчастіше володіє широким капелюшком, гриб, який любить ховатися в опалого хвої. Ростуть гриби зазвичай величезними групами, тому збирати його нескладно. Досить знайти один гриб, і уважно вивчити навколишню місцевість.

Помітити рижики можна за невеликим холмикам хвої, тому для збору рижиков краще мати при собі довгу палицю.

Ростуть гриби в липні — жовтні, але більше всього їх в серпні і вересні.

Як знайти лисички?

Мало хто залишиться байдужим при вигляді цих яскраво-жовтих або оранжевих грибів, адже лисички надзвичайно смачні гриби. З’являються перші лисички ще в червні, але масово їх слід збирати в серпні і вересні.

Ростуть лисички в мішаних лісах, з переважанням сосни, ялини, берези, дуба і бука. Воліють вологі місця з великою кількістю моху, зарості чагарнику, нижні частини косогоров.

Лисички — сімейні гриби і завжди ростуть великими скупченнями, тому знайшовши грибне місце, не слід поспішати залишати його, навколо напевно буде ще багато лисичок.

Як знайти опеньки?

Багато хто вважає, що за опеньками слід вирушати восени, у вересні або навіть жовтні, в глухий ліс з великою кількістю хмизу та повалених дерев. Частково це правда, але не вся. Опеньки можна зустріти і на лузі, на траві, в серпні, липні, і навіть у червні. Такі опеньки називають літніми та лучними. Вони відрізняються більш тонкою ніжкою, але збирають їх точно також, як осінні опеньки, і в урожайний рік ними може бути всіяне все простір.

Осінні опеньки мають більш товсту ніжку і ростуть на старих пнях і повалених деревах. Їх збирають з кінця серпня до початку зими у будь-яких лісах — соснових, мішаних, широколистяних. Ростуть опеньки великими сім’ями.

Як знайти маслюки?

Маслюки — одні з найпоширеніших їстівних грибів наших лісів і зустріти їх можна, починаючи з кінця травня до вересня. Пік сезону збору маслюків припадає на кінець червня — початок серпня. З’являються маслюки після рясних дощів у теплу погоду, і якщо вчасно опинитися в лісі, то можна швидко зібрати хороший урожай маслюків.

У врожайні роки, маслюки можуть усеивать підкладку суцільним килимом, радуючи серце справжнього грибника. Ростуть маслюки переважно в хвойних лісах, молодих сосняках, ельниках, але можуть зустрічатися і в мішаних лісах.

Як знайти грузді?

Грузді багатьма вважаються грибами дуже смачними, але призначеними виключно для засолювання. Це не так. Будь-грузді дуже смачні і в смаженому вигляді, але якщо чорні грузді слід замочувати на кілька годин, щоб прибрати з них гіркоту, то білі грузді майже не потребують замочуванні.

Шукати грузді слід в мішаних лісах, з переважанням берези, черемхи, інших лісових чагарників. Часто грузді зустрічаються в безпосередній близькості від стежок, по берегах річок.

Сезон збору груздів починається в кінці липня, і може тривати до кінця жовтня, хоча найбільша кількість груздів зустрічається в серпні і вересні.

Шукати грузді дуже важко, і недосвідчений грибник може пройти повз галявини з груздями, навіть не запідозривши про їх наявність. Грузді люблять ховатися в опале листя, і часто визначити їх наявність можна лише за невеликим холмикам, які слід розривати.

Як знайти печериці?

Гриби печериці невибагливі і широко поширені в нашій країні. Знайти їх можна на грунтах багатих гноєм і перегноєм, вони ростуть на луках і пасовищах, в лісах, міських парках, і навіть на городах.

Період плодоношення печериць дуже широкий, перші гриби з’являються вже на початку літа, а закінчується сезон збору печериць в кінці вересня.

Печериці можуть рости як на високих ніжках, так і ледь пройшовши обстеження у з-під землі, тому при їх збиранні потрібно бути дуже уважним до різних підозрілим горбках.

Як знайти трюфеля?

Трюфелі — гриб дуже рідкісний для нашої країни і зустрічається лише в деяких регіонах європейської частини, на чорноморському узбережжі, у Криму.

Трюфель — переважно зимовий гриб, сезон його збору починається з кінця жовтня і триває до березня, а білий трюфель збирають лише до початку зими.

Трюфель вважається елітним грибом, але збирати його надзвичайно важко, він росте глибоко під землею і тому в багатьох країнах на збір трюфелів натаскують тварин, що володіють гострим нюхом — свиней і собак.

Місячний календар грибника

Гриби, як відомо, не є ні тварин, ні рослинами, це окреме царство природи, але царство живе. А це означає, що на ріст грибів, а також на їх зберігання і переробку будуть впливати місячні фази.

Як всі живі об’єкти природи, гриби містять воду, причому в значній кількості, а вода дуже активно відгукується на зміну місячних фаз. Зростання грибів посилюється під час фази зростання Місяця, і сповільнюється, коли Місяць щербатий. Тому природно, що кращі результати дадуть збори грибів саме в період зростаючого Місяця.

Але ось займатися заготівлею грибів на зиму, консервацією, маринуванням, сушінням, краще в періоди спадною Місяця. В цей час зайва волога буде активно залишати грибні тіла, і вони будуть зберігатися краще і довше, зберігаючи при цьому свої смакові якості.

Сприятливі дні для збирання, сушіння та консервування грибів за Місячним календарем 2021 року

Сприятливі дні місячного календаря розподіляються на кращий час для збору грибів, з урахуванням випадання дощів.

Увага!

Одного, навіть дуже рясного дощу на ріст грибів не вистачить. Дощ не повинен добре промочити землю після посушливої пори, тільки подальші опади дадуть потрібну харчування для росту грибів.

Фази зростаючої Місяця для збору грибів 2021 року:

 • Квітень: 24 – 30
 • Травень: 1 – 6, 23-31
 • Червень: 1-4, 22-30
 • Липень: 1-4, 21-31
 • Серпень: 1-2, 20-31
 • Вересень: 1, 18-30
 • Жовтень: 1, 17-31
 • Листопад: 16-29

Фази спадною Місяця в період приготування заготовок в 2021 році:

Сушіння та консервування грибів краще всього проводити в наступні періоди:

 • Серпень: 4-18
 • Вересень: 3-16
 • Жовтень: 3-15
 • Листопад: 1-14

І в ув’язненні хотілося б нагадати ті основні правила, дотримуючись яких можна уникнути неприємностей, пов’язаних зі збором незнайомих грибів та їх подальшим вживанням в їжу.

Перше. Ніколи не слід брати незнайомі гриби, або гриби, в їстівності яких є хоч найменший сумнів.

Друга. Не можна брати старі й червиві гриби. Не слід скупитися, піддаючи своє життя небезпеці.

Третє. Те ж стосується збору грибів, що ростуть біля доріг, промислових підприємств, у містах і парках. Навіть їстівні гриби в таких місцях можуть виявитися отруйними.

Гриби ростуть швидко, а тому і збирати їх слід також швидко. Заглянувши в календар збору грибів 2020 року, Ви зможете з легкістю підібрати найбільш сприятливі дні для виконання заготовок на зиму. З рекомендаціями Місячного календаря Ви зможете побалувати себе вишуканою грибний їжею в будь-який час року.

Сонник - тлумачення снів